Bakan Tekin, yaptığı açıklamada, "MEB ailesi olarak YKS tercih sürecinde öğretmenlerimizle genç kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. 27 Temmuz'dan itibaren 81 ilimizde öğretmenlerimiz, öğrencilerimize tercihler için danışmanlık verecek." bilgisini paylaştı. YKS sonuçlarının hayırlara vesile olmasını dileyen Tekin, "3 milyon civarında gencimizin, velilerinin, öğretmenlerimizin ve üniversitelerimizin heyecanla beklediği YKS sonuçları açıklandı. Allah tüm gençlerimizin bahtını, yolunu açık etsin. Hayırlara vesile olsun." ifadelerini kullandı.
11 Bin 181 Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman, Öğrenci Ve Veliler İçin Görev Yapacak
27 Temmuz'dan 8 Ağustos'a kadar yapılacak söz konusu çalışmada, 11 bin 181 rehber öğretmen/psikolojik danışmanın öğrenci ve veliler için 81 il ve ilçelerde açılan tercih danışmanlığı birimlerinde görev yapacağını kaydeden Bakan Tekin; öğrencilerin lise tercih danışmanlığı hizmetini, mezun oldukları liseler, rehberlik ve araştırma merkezleri ile halk eğitimi merkezlerine müracaat ederek alabileceğini belirtti. Tekin, tercih danışmanlığı hizmeti sunmak üzere liselerde 9 bin 735, halk eğitimi ve rehberlik araştırma merkezlerinde de bin 446 birim kurulduğuna işaret etti.
Deprem Bölgesinde Bin 755 Tercih Danışmanlığı Birimi Açıldı
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde de tercih danışmanlığı birimlerinin hayata geçirildiğini vurgulayan Bakan Tekin, "Bu kapsamda, bu illerdeki öğrenciler için bin 503'ü liseler 252'si de rehberlik ve araştırma merkezleri ile halk eğitimi merkezleri olmak üzere tercih danışmanlığı birimleri açıldı. Tercih danışmanlığı birimlerinde rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlar görev yapıyor." dedi.
Yüz Yüze Yararlanamayacaklar İçin Çevrim İçi Hizmet Olanağı Sunulacak
Depremin etkilediği iller veya diğer illere nakil giden öğrenciler başta olmak üzere, tercih danışmanlığı sürecinde sağlık sorunları nedeniyle yüz yüze hizmetlerden yararlanamayacak olanlara ise tercih danışmanlığı hizmetinin uzaktan, çevirim içi olarak sunulabileceğini söyleyen Bakan Tekin, sözlerine şöyle devam etti: Tercih danışmanlığı süresince öğrencilere ilgi, değer ve yetenekleri doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçişlerinde rehberlik edilecek. Tercih edilecek üniversitelerin özellikleri ve koşulları detaylı olarak aktarılacak. Öğrenci ve velinin birbirlerinden farklı istek ve beklentilerinin olabileceği göz önünde bulundurularak bu durumun bütünsel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi sağlanacak. Öğrenci ve velilerin bu çerçevede yönlendirilmesi de rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarla sağlanacak.
 
Kaynak: Milli Eğitim Bakanlığı