Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından düzenlenen Marmara Urban Forum'da (Marmara Uluslararası Kent Forumu-MARUF) ülkenin örnek projelerinden biri olan Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim Binası ve Kültür Merkezi de yer aldı. Forum kapsamında düzenlenen oturumda Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Z. Özleyiş Çetin, katılımcılara yeşil bina projesini anlattı.
 
“Çözüm Üreten Kentler” mottosuyla bu yıl üçüncü kez düzenlenen Marmara Urban Forum (Marmara Uluslararası Kent Forumu-MARUF) 4 Ekim 2023 tarihi itibariyle İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı. Etkinliğin 5 Ekim 2023 tarihinde düzenlenen “Griden Yeşile Sürdürülebilir Yapılı Çevre” başlıklı oturumuna ise Belediye Başkan Yardımcımız Z. Özleyiş Çetin konuşmacı olarak katıldı.
 
Moderatörlüğünü Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü Kurucu Ortağı And Akman'ın yaptığı oturumda; Urban Construction Development CEO'su Bolormaa Jamsranjav, İstanbul Teknik Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans Programı Dr. Öğretim Görevlisi İlhami Akkum ve Betek Boya ve Kimya Yalıtım Ürün Yöneticisi Dr. Sanem Şenler Özbil ile birlikte konuşmacı olarak yer alan Başkan Yardımcısı Z. Özleyiş Çetin, Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim Binası ve Kültür Merkezine ilişkin bilgilerin sunumunu gerçekleştirdi.
 
Türkiye'nin yarışma yolu ile seçilen ilk 'yeşil yerel yönetim binası' olma özelliğini taşıyan Yeşil Yerel Yönetim Binası ve Kültür Merkezi projesinin fikir, yarışma ve yapım aşamalarından başlayarak tamamlanış sürecini de ele alan tanıtım filminin gösteriminin de gerçekleştiği oturumda Başkan Yardımcısı Çetin forum katılımcılarına, çevresiyle uyumlu ve doğal kaynakları verimli kullanabilen yapı anlamına gelen 'yeşil bina' hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulundu.
 
Haber merkezi