İnsanlar yüzyıllardır yaşamın neredeyse her alanında bitkilerden faydalanmaktadır. Bazı bitkiler tıbbi faydaları sebebiyle sağlık alanında kullanılırken bazı bitkiler besin bazıları ise boya ya da süs bitkileri olarak kullanılabilmektedir. Çiriş otu da bu bitkilerden bir tanesidir. Latincede Asphodelus aestivus L. olarak bilinen ve Zambakgiller familyasına ait olan çiriş otu, çoğu bölgede güllük, dağ pırasası, kirkiş otu, sarı zambak, yabani pırasa ve yeling otu olarak bilinmektedir.

 

Çiriş otu bitkisi, yaklaşık 50-150 cm boylarında, yaprakları kılıca ya da pırasa yaprağına benzemektedir ve 35-45 cm civarı boy ve 3 cm en ölçülerine sahiptir. Bahar aylarında, genellikle nisan ve mayıs aylarında, çiçeklenen çiriş otu bezelye benzeri meyvelere sahiptir ve yıl boyunca yeşil kalmaktadır.

 

Çiriş otu yenilebilir yabani bir ottur, genellikle Bingöl yöresinde yetişen ve tüketilen bir bitki türüdür. Bu ot halk tarafından gıda kaynağı olarak kullanıldığı gibi, tıbbi amaçla birtakım hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Hemoroid (basur), adet söktürücü, idrar söktürücü, saçkıran ve egzama (dermatit) ve daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Çiriş Otu Faydaları Nelerdir?

Toplumun büyük bir kısmı bazı hastalıkların tedavisinde tıbbi bitkilere başvurmaktadır çünkü bitkisel tedavi yöntemlerinin yan etkilerinin olmadığı ya da daha az olduğu düşünülmektedir. Çiriş otu da halk tarafından tercih edilen bitkiler arasında yer alır.

 

C vitamini, glutatyon, potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko, magnezyum, antioksidan içeriği ve B3 vitamini bakımından zengin bir bitkidir.

Sindirim sistemi sağlığını destekleyerek mide yanması, şişkinlik gibi sorunları giderici bir etki sağlar, ayrıca idrar söktürücü etkisi ile vücutta biriken ve olumsuz etkiler yaratan toksinlerin atılmasını sağlayarak böbrek sağlığına da destek olur.

Hücre içi antioksidan olarak karsinojen maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Radyasyonun zararlı etkilerinden korur.

Vajinal akıntı semptomlarının giderilmesinde kullanılır.

Karaciğeri sigara ve alkolün neden olduğu zararlı etkilerden korur.

Bronşit, tüberküloz ve amfizem tedavisinde olumlu etkileri ile destek sağlar.

Serbest radikaller, vücutta oksidatif strese neden olan olumsuz etkenlerdir. Çiriş otu içeriğindeki antioksidanlar yardımı ile serbest radikallerle savaşır.

Antiinflamatuar etkisi ile iltihaplanmayı giderici fayda sağlar.

Beyaz kan hücreleri üretimini arttırarak bağışıklık sistemini destekler ve vücut direncini artırarak hastalıklara karşı koruma sağlar.

Çiriş otu içeriğindeki glutatyon, hücresel işlevler için gereklidir, kalp beyin bağışıklık sistemlerini, göz, karaciğer, böbrekler, deri ve akciğeri oksidatif strese ve hasara karşı korur.

Kolestrolü düşürerek kardiyovasküler sistemin sağlığının korunmasına destek olur ve kan şekerini seviyesini belli bir seviyede tutarak vücut dengesinin korunmasını sağlar.

Yine antioksidan içeriği sayesinde ciltteki yaşlanma belirtilerini giderici etkiler sağlar ve cilt tonunu eşitler.

Süt arttırıcı fayda sağlar.

Adet söktürücü etkisi ile kadınlar tarafından kullanılmaktadır.

Bu faydalar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Çiriş otu da diğer tüm tıbbi bitkilerde olduğu gibi uzman önerisi ile kullanılmalıdır, çünkü alerji ve benzeri olumsuz durumların teşhisi ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

 

Kaynak: www.medicalpark.com.tr