Evlilikle birlikte artık çift olarak devam ettiğiniz hayatınıza küçük bir bireyinde katılmasıyla artık ilişkilerinizde daha da dikkatli olmanız gerekiyor demektir.Özellikle eşinizle kavga ederken bu davranışların çocuğunuzun üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkilerini mutlaka düşünmelisiniz.
 
Çocugˆa yapılan en büyük kötülüklerden biri, mutlu bir anne babanın oldugˆu ortamın çocugˆa sagˆlanamamasıdır. Çünkü anne babanın olduğu ev, çocuk için güvenli alandır. Çocuk güvenli alan olarak yaşamını sürdürdüğü ev ortamında güven duygusu yerine korku ve kaygılar ile büyürse o çocuktan sağlıklı bir ruh yapısı ve sağlıklı bir kişilik örüntüsü beklenemez. Dolayısıyla es¸ler arasındaki ilis¸kiden en çok anne babalık rolü etkilenir.
 
Bilmelisiniz ki çocuğunuzun yanında eşinizle tartışmaya başladığınızda;
 
-Mutlu bir anne baba profili görmek isteyen çocuk, anne babasını mutsuz gördügˆü için o da mutsuz olur.
 
-Mutlu bir evliligˆin devamı için es¸ler arasındaki bagˆın güçlendirilmesi gerekirken bu bagˆ sürekli yaptıgˆın tartıs¸malar ile zayıflar ve anne/baba rolün de bundan olumsuz etkilenmis¸ olur.
 
-Çocuk nezdinde anne/baba otoritesi de tartıs¸madan zarar gördügˆü için çocugˆa tesir gücün azalır.
 
Şöyle düşünün;
 
“Bir tarafta anne mutsuz, bir tarafta baba mutsuz. Yas¸am alanın huzursuzlugˆun ve gerginligˆin oldugˆu bir atmosferin içinde. Çocugˆun güven ve sükunet bulması gereken yuvasında ne bir hos¸ sohbet, ne bir kahkaha, ne de bir keyifli ortam yok. Hatta gelip geçici bir misafir bile böyle bir ortam içeren bir eve ziyarete gitmekten haz duymaz. Zira negatif duygu enerjinizin yansıması o evdeki herkesi mutsuz hissettirir. Misafir bile bir kaç saatligˆine bu kasvetli ortama belki sabredemezken düs¸ün ki çocugˆun her gün bu ortamda bulunmak ve bu tartıs¸malara maruz kalmak zorunda.”
 
Çocuğunuzun sağlıklı bir psikolojiye sahip olması için öncelikle ebeveynlerin birbirleri ile doğru iletişim kurmakta başarılı olmaları gerekmektedir.Unutmayın ki evlilik ilişkileri,anne-baba ve çocuk ilişkisini de önemli yönde etkilemektedir.
 
Haber Merkezi