Açılış törenine; Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Yıldız, Newfoundland ve Labrador Eyalet Valisi Judy Fote, Vali İlhami Aktaş, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Newfoundland ve Labrador Başbakanı Dr. Andrew Furey, Türkiye Cumhuriyeti Kanada Büyükelçisi Esra Demir, Türkiye ve Kanada’dan çok sayıda resmi davetli katıldı.
 
Cumhuriyetimizin 100.yılında, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı koordinasyonunda I. Dünya Savaşında Çanakkale’de hayatını kaybeden Türk askerlerinin aziz hatırasını Kanada’da sonsuza kadar yaşatacak Çanakkale Ruhu Anıtının açılışının ardından protokol üyeleri tarafından Çanakkale Ruhu Anıtı’na çelenk sunuldu.
Çelenk sunumunun ardından törende, Bir dakikalık saygı duruşu sonrasında Türkiye Cumhuriyeti ve Kanada Devleti milli marşları çalındı.

DOSTLUK İLİŞKİLERİNİ GÜÇLENDİRECEK BİR ANIT
Tarihi Alan Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada “Ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede en etkili yollardan birinin kültürel alandaki iletişim olduğunu görmekteyiz. Türkiye ve Kanada arasındaki mütekabiliyet esasına istinaden dikilen bu anıtlar; ülke halklarının kültürel alanlarda iletişim kurmasını sağlayıp barış, hoşgörü ve karşılıklı anlayış ile birbirine yaklaşarak dünya barışı için bir platform oluşturacaktır. Bu kapsamda, Çanakkale şehitlerinin aziz hatırasını Türkiye'den binlerce kilometre ötede olan Kanada'da sonsuzluğa kadar yaşatacak ve iki ülke toplumları arasında dostluk ilişkilerini pekiştirecek bir anıt yapılmıştır ve açılışı da iki ülke heyetleri ve vatandaşlarının katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.” denildi.
Çanakkale Şehitler Abidesi ve Türk Bayrağı formlarını üzerinde taşıyan, Kültür ve Turizm Bakanlığınca tasarlanmış ve Karabük’te dökümü gerçekleştirilen Kanada’nın Newfoundland eyaletinin başkenti St. John’s’da açılışı gerçekleştirilen Çanakkale Ruhu Anıtı’nın açılış programı, fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

ANITIN YAPIM HİKAYESİ
Tarihi Alan’da (Gelibolu’da) savaşan Karibu Alayları için 2022 yılında diktiği anıt kapsamında Türkiye de mütekabiliyet esasına göre bu eyalette bir anıt dikilmesi kararı alınmıştı.
Bu kapsamda Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen ve yürütülmekte olan faaliyetler neticesinde ortaya çıkan ve I.Dünya Savaşında Çanakkale’de hayatını kaybeden Türk askerlerinin aziz hatırasını Türkiye'den binlerce kilometre ötede olan Kanada'da sonsuza kadar yaşatacak Çanakkale Ruhu Anıtı; Kültür ve Turizm Bakanlığınca tasarlanmış ve Karabük’te dökümü gerçekleştirilmiştir. Kısa zaman önce yapımı tamamlanan ve buradan Kanada’ya nakliyesi gerçekleştirilerek açılışı yapılan anıt, üzerinde Çanakkale Şehitler Abidesi ve Türk Bayrağı formlarını taşımaktadır.

Haber merkezi