Konferansa; ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Murat Yiğit, Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Mustafa İlker Gülcemal, Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Erkan Kıllıoğlu, Japonya’dan Prof. Dr. Seiji Nishihara, Prof. Dr. Jun Kumakura, Asistan Prof. Dr. Takayıki Katagiri, Dr. Higashitotsu Kutluk, Dr. Halit Kuşku, akademisyenler ve eğitimciler katıldı.
 
Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Dekan V. Prof. Dr. Murat Yiğit, “Türkiye ile Japon halkının bir araya gelmesi bilindiğinden çok daha eski tarihe dayanmaktadır. Tarihimizde 1800’lü yıllara kadar uzanan bir dostluk söz konusudur” dedi ve tarihteki Japon – Türk ilişkileri hakkında bilgiler verdi.
 
ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu ise Türkiye, Orta Asya ve Japonya, köklü tarihlere ve kültürlere sahip üç önemli bölge olduğunu vurgulayarak sözlerini söyle sürdürdü “Bu üç bölge, yüzyıllardır ticaret, kültür ve bilim alanlarında önemli etkileşimler içinde oldu. Ayrıca Türkiye ve Japonya aynı zamanda iki dost ve müttefik ülke oldular. İki ülke arasındaki ilişkiler, 1923 yılında imzalanan dostluk ve ticaret antlaşmasıyla resmiyet kazandı. Bu anlaşmadan bu yana, iki ülke arasındaki ilişkiler her alanda gelişerek devam etti.
 
Birlikte Çalışmaya Kararlıyız
 
Bugün, Türkiye, Orta Asya ve Japonya, küresel ekonomide de önemli bir yere sahip. Bu üç bölgenin iş birliği, küresel barış ve refahı için önemli katkılar sağlayabiliriz. Türkiye, Orta Asya ve Japonya arasındaki bağları güçlendirmek, ortak çıkarlarımızı geliştirmek ve bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunmak için birlikte çalışmaya kararlıyız.”
 
Kongre, yapılan sunumların ardından son buldu.
 
Haber merkezi