Uçuş fobisiyle baş etmenin mümkün olduğunu belirten Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, ilk olarak uçuş tarihinden önce havaalanının ziyaret edilmesi gerektiğini ifade etti. Üney, "Gözlem yapın. Birçok kişi havaalanına gitmeden uçak fobisi yaşayabilir. Böyle durumlarda uçuş gününden önce havaalanına gidip, insanları gözlemlemek ve onların ne denli rahat olduklarını görmek kişinin korkularını yatıştırır." dedi.
Uçak iniş kalkışını seyretmenin tehlike algısını yatıştırdığını kaydeden Üney, "İmkanınız varsa uçakların iniş kalkışını seyredin. Bu durum tehlike algınızı yatıştıracaktır. Seyretmek durumu sıradanlaştırır ve önemsizleştirir." ifadelerini kullandı.
Üney, uçak fobisiyle baş etmenin diğer maddelerini şöyle sıraladı:
"Öncelikle kısa seyahatler seçin; ilk uçuş için bir saati aşmayan seyahatler tercih edilmelidir. Korkuyla yüzleşmek ve sürenin kısalığı kişinin kendine olan güvenini artıracaktır.
Gece uykusuz kalmanız olumsuzluk oluşturmaz; uçuş öncesi uykusuz olmanız sakıncalı değildir. Hatta seyahat sırasında uykunuz gelir ve uyuyabilirsiniz. Bu da rahat seyahat etmenizi sağlayabilir.
Uçuş ekibini gözlemleyin; uçuş esansında kabinde bulunan ekibin rahat tutumları gerçekçidir. Dolayısıyla bu durum yolculuğun emniyetli bir şekilde geçtiğini gösterir. Kaygılarınızı azaltır.
Müzik dinleyin ya da film seyredin; seyahat esansında müzik dinlemek veya film seyretmek hem ilginizi dağıtır hem de iyi zaman geçirmenizi sağlar.
Kaygınız çoksa uçuş ekibinden yardım isteyin; kaygılı olduğunuzu uçuş ekibine söylediğinizde sizi rahatlatacak bilgileri verirler. Aynı zamanda teskin edici tutumları yardımcı olacaktır.
Pilotla görüşebilirsiniz; uçağa binerken pilotla görüşüp uçak ve seyahatin nasıl geçeceği konusunda bilgi alabilirsiniz. Bu konuda birçok pilot yardımcı olacaktır.
Türbülansın az olduğu rotayı seçin; ilk uçuş denemesi yapacaksanız, uçakta sarsıntının az olacağı bir seyahati tercih edin. Bu konuda internette bolca bilgi bulabilirsiniz.
Nefes egzersizi yapın; seyahat esnasında korkunuz artarsa nefes egzersizi yapın. Nefes egzersizi, on kere burnunuzdan yavaşça nefes alıp, bir süre nefesi tutup, yavaşça nefesinizi boşaltmak şeklindedir.
Koltuk seçimine dikkat edin; genelde uçaklarda diz mesafesi dardır. Bu nedenle ilk uçuşunuzda acil çıkış kapısının olduğu koltukları tercih edin. Bununla birlikte koridor tarafında oturmak da daha rahat hissettirir." 


Kaynak: İHA