Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abdi İpekçi Basketbol Gelişim Merkezi ziyaretinin ardından yaptığı açıklama, “Son 21 yılda Türkiye’nin spor altyapısının geliştirilmesine verdiğimiz önem ve bu amaçla yaptığımız yatırımlar herkesin malumudur. Ülkemizdeki toplam spor tesisi sayısını 1.575’den 4 bin 340’a yükselttik” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu salonda Basketbol Millî Takımı'nın milletçe herkesi gururlandıran nice başarılarını izleme, unutulmaz mücadelelerini takip etme fırsatı bulduklarını, ancak salonun artık ihtiyaçları karşılamada yetersiz kaldığını ve talebe cevap veremediğini kaydetti.
 
YAPININ DEPREME DAYANIKLILIK AÇISINDAN CİDDİ SORUNLARI VARDI
 
Yapının eski olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1979 yılında temeli atılıp, 1989 yılında hizmete alınan binanın depreme dayanıklılık açısından ciddi sorunları vardı. Türkiye'nin spor altyapısını güçlendirme hamlelerimiz çerçevesinde burayı yıkıp yeni baştan yapma kararı aldık. Yeni projemizi bir spor salonundan öte her açıdan göz kamaştıran modern bir spor kompleksi anlayışıyla planladık. Bu görevi de yaptığı binalarla ülkemizin yüz akı olan TOKİ Başkanlığımıza verdik. TOKİ Başkanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığımızla iş birliği içinde süratle çalışmalarına başladı. 2021 senesinin kasım ayında ihalesi yapılan inşaat projemizde kısa sürede çok büyük ilerlemeler kaydettik ifadelerini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün spor kompleksinde gelinen aşamayı gördüklerini, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldıklarını, Türkiye'ye ve Türk sporuna yakışır muhteşem bir tesisi İstanbul'a kazandırıyor olmanın heyecanını yaşadıklarını dile getirdi.
 
Sağlam, güvenli, çevreye uyumlu, FIBA standartlarına sahip yeni spor kompleksinin inşaatının devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Basketbol Gelişim Merkezi'nin özelliklerine ilişkin şunları söyledi Merkezde 10 bin kişilik spor salonu, bin kişilik antrenman ve maç salonu yer alıyor. Bunun yanında yılda 8 binden fazla müsabakanın yapılacağı üç adet altyapı salonu bulunuyor. Ayrıca sporcu ihtiyaçlarına göre tasarlanmış bir otel ve kamp merkezimiz mevcut. Toplu ulaşım hatlarına, İstanbul'un tarihî dokusuna ve surlara uyumlu bir mimarisi olan yapı, 22 bin metrekare toplam yeşil alana sahiptir. Toplam 150 bin metrekare inşaat alanı, 68 bin metrekare ihale alanı olan tesis içinde basketbol müzesi, basketbol kütüphanesi, mescit, alışveriş, konser ve yeme içme alanları ile otopark vardır. Basketbol Gelişim Merkezimiz sadece maç oynanan bir yer olmayacak. Burası maçlar, turnuvalar, yerli ve uluslararası organizasyonlarla 24 saat yaşayan bir spor kompleksi olarak ülkemize hizmet verecek.
 
Kaynak: cumhurbaşkanlığı