Doğası ve verimli toprakları ile tarih boyunca hep dikkat çeken Çanakkale’de şimdiye kadar çok sayıda medeniyetler kurulmuş. Bu medeniyetler de birçok yerde yerleşim yerleri inşa etmiş. Asırlar önce yapılan yerleşim yerleri bugünlere yapılan kazı çalışması ile gösteriliyor. Bu çerçevede Çanakkale sınırları içerisinde 10 adet kazı çalışması yapılıyor. Çanakkale Merkez, Ayvacık, Ezine, Çan, Biga, Eceabat, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerimizde yer alan kazı çalışmalarının 5 tanesi 12 ay faaliyetlerine devam ediyor. Çanakkale’nin tarihine ışık tutmak üzere çalışmaların gerçekleştirildiği kazı alanlarımız; Alexandria Troas, Apollon Smintheion, Assos, İnkaya Mağarası, Maydos, Parion, Tenedos, troya, Uğurlu Zeytinlik Höyük ve Yeni Bademli Höyük.
Derin ve köklü bir tarihe sahip olan Çanakkale’nin her noktasını keşfedebilmek adına ören yerlerinde gerçekleştirilen kazı çalışmalarına, gereken hassasiyet ve önemle devam ediliyor. İl Özel İdaresi tarafından konuyla ilgili şu açıklama yapıldı; “Kazı başkanlarımız ve ekipleriyle sürekli görüşmeler ve temaslar gerçekleştirmekte, verimli çalışmaların ortaya konabilmesi adına birçok yönden destek sağlanmaktadır. Bu bağlamda Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Dair Yönetmelik kapsamında Çanakkale Valiliğince İlimizde yer alan 4 adet ören yeri ve 6 adet kazı alanına 2023 bütçesinden 650.000,00? nakdi destek sağlanmıştır.
Çanakkale turizmine önemli ölçüde katkı sağlayan ören yerlerimize, 2022 yılsonu verilerine göre 527.629 yerli ve yabancı turist ziyareti gerçekleştirildi. Kazı alanlarımızdaki çalışmaların ilerlemesi, ören yerlerimizdeki faaliyetlerde misafirlerimize daha fazla hizmet sağlayabilmek adına yapılan kazılarımıza destek verilmeye devam edilecektir.”
 
Haber merkezi