Halk arasında zatürre olarak da bilinen pnömoni, akciğerdeki hava keseciklerinin iltihaplı sıvı ile dolması sonucu oluşur. Bulaşıcı bir hastalık olan zatürreden korunmak için özellikle kışın kalabalık ve kapalı yerlerden uzak durulması, uzak durulamıyorsa dikkat edilmesi gerekir.
 
Zatürreye karşı korunmanın ve yayılmasını engellemenin en etkili yolunun zatürre aşısı yaptırmak olduğunu belirten Medline hekimlerinden Dr. Ferit Şeyhzade özellikle bazı hasta gruplarının yaptırması gerektiğini ifade etti. Bunları da; akut ve kronik kalp yetersizliği olanlar, diyabet hastaları, kronik böbrek yetersizliği olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar, KOAH hastaları şeklinde sıraladı.
 
Dr. Şeyhzade bilgilendirmelerine şöyle devam etti; “Ayrıca zatürre aşısını 65 yaş ve üzeri olanlar, 65 yaşının altında olduğu halde böbrek, karaciğer, kalp, akciğer ve diyabet gibi kronik hastalığı olanlar, geçmişte tekrarlayan zatürre geçirenler, kanser tedavisi olanlar, sigara içenler ve alkolizm tanısı olanlar, organ nakli geçirenler, dalağı alınan veya işlevsiz olan kişiler, bağışıklık yetmezliği olan hastalar da zatürre aşısı olmalıdır.”
 
Aşıdan sonra yan etki beklenebileceğini ifade eden Dr. Ferit Şeyhzade, aşı olanlarda uyku hali, geçici bir iştahsızlık, baş ağrısı, titreme veya kas ağrısı, enjeksiyonun yapıldığı yerde kızarıklık veya duyarlılık, şişlik ve hafif ateş görülebileceğini eledi. Ancak bu belirtilerin 2-3 günden sonra devam etmesi beklenmediğini ifade etti.
 
İnfluenza, COVID-19 ve zatürre aşılanmaları birbirinden etkilenen ve birbirini destekleyen bağışıklama uygulamaları olduğunu söyleyen Dr. Şeyhzade, riskli nüfus içinde en ön sırada yer alan yaşlı grubun her üç hastalıkla ilgili aşılanması ölüm ve şiddetli hastalık oranlarını düşürme yönünde etkileyeceğini bildirdi.
 
Haber Merkezi