Denizlerde avcılık yapan 12 metre altı ve iç sulardaki tüm balıkçı teknelerin dâhil olduğu bu desteklemede, gemi boylarına göre birim destekleme tutarları geçen yıla göre % 240 ila %314 oranında artırıldı. Birim destekleme tutarları en düşük 3.500 TL, en yüksek ise 6.000 TL olacak şekilde düzenlendi.
 
Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından ‘Balıkçılığa Kadın Eli Değecek’ mottosuyla balıkçı gemisi sahibi veya ortağı olan kadın balıkçılara % 25 ek destek uygulaması da bu yıl ilk defa hayata geçirildi.
 
Bugüne kadar ‘Küçük Ölçekli Balıkçılık Sektörünün’ desteklenmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Tarım ve Orman Bakanlığının bundan sonrada sektörün ihtiyaç duyduğu politikaları üreterek hayata geçirmeye devam edeceği bildirildi. 
 
Balıkçılara yapılacak destekleme ödemeleri ile ilgili takvimin ise ilerleyen günlerde Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından web sitesi, sosyal medya ve basın yayın organları aracılığıyla sektör paydaşlarıyla paylaşılacağı kaydedildi.
 
(Kaynak: Tarım ve Orman Bakanlığı)