Yapılan çevre düzenlemesi sonrası daha iyi bir görüntüye kavuşan Porsuk Çayı, üzerinde yapılan tur faaliyetleriyle, hem şehir içi hem de şehir dışından gelen insanların uğrak noktası haline geldi. Bu yılki sezona Mart ayında başlanan gondollar, binlerce kişi ağırlanmakla beraber, birçok çiftin evliliğe ilk adımlarını attıkları yer konumunda oldu.

“Şimdiye kadar 25 bin kişi taşıdık”
Gerçekleşen tur faaliyetleri hakkında bilgi veren Gondolist Yasin Karkaç, turların Mart ayının son haftalarında başladığını, talebin yüksek olduğunu anlattı. Şimdiye kadar 25 bin kişi taşıdıklarını söyleyen Karkaç, "Birçok ilin yanı sıra özellikle Ankara ve İstanbul’dan gelen misafirlerimiz oluyor. Eskişehir’i daha iyi görebilmeleri için Porsuk Çayı’nda onları gezdiriyoruz. Burada turlarla geliyorlar. İlk başta Eskişehir’e gelir gelmez gondol turuyla başlamak istiyorlar. Biz de onları büyük bir zevkle gezdiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“İnsanlar şaşkınlığa uğruyorlar”
Gondolist Yasin Karkaç, insanların gondol turları esnasında ilginç tepkiler verdiklerini belirterek, “İnsanlar zaten gondola büyük bir zevkle biniyorlar ve şaşkınlığa uğruyorlar. Bu şehirde gondol turunu nasıl yapıyorlar diye. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e de teşekkürlerini sürekli bize iletiyorlar. Şehrin ortasında böyle bir gondol turunun çok başarılı olduğunu düşünüyorlar, çok seviyorlar” şeklinde konuştu.

“50 civarında evlenme teklifi yapıldı”
Gondolist Karkaç, gondol turu esnasında yapılan evlenme tekliflerine dikkat çekip, insanların evliliğe ilk adımlarına ortak olduklarını kaydederek, “Gondolda sık sık evlenme teklifleri oluyor. Şuana kadar 50 civarında evlenme teklifi yapıldı. İnsanların bu evlenme tekliflerinde ilk mutluluklarına ortak oluyoruz. Köprüye afiş açılıyor. Ayriyeten gondolda meşale falan yakılıyor. İnsanların mutluluğuna ortak oluyoruz” diye konuştu.

“Gondola binen kişiler sigortalı olarak biniyorlar”
Ayrıca gün sonunda gondol bakımlarını aksatmadan gerçekleştirdiklerini ifade eden Gondolist Yasin Karkaç, “Gün sonunda gondollarımızı köprübaşı iskelemize çekiyoruz. Orada akülerini kontrol ediyoruz bir sıkıntı var mı diye. Daha sonra önden temizlik yapıyoruz sabaha hazır olması için. Bu şekilde gondollarımızı bağlıyoruz iskelemize. Sabah geldiğimizde de gondolları tamamen hizmete açık bir hale getiriyoruz, temizliyoruz. Gondollarımız güvenli. Zaten binen kişiler sigortalı olarak biniyorlar. Gondoldaki kişi sayısına göre can yeleklerimiz mevcuttur. Gondol turları çocuk dahil maksimum 4 kişi binebiliyor. 25 lira ücreti var. 10 dakikalık bir tur yapıyoruz. Aşağı yukarı 500-600 metre civarında bir gezimiz oluyor. Turlarımız daha çok fotoğraf ve zevk amaçlı” dedi.

Öte yandan Eskişehir’e Antalya’dan turist olarak gelen Okyay isimli bir vatandaş ise, “Eskişehir’e gelmeden önce neresi gezilir ne yapılır onları araştırdık. Sazova parkına gittik, gondol turlarını araştırmıştık. İlginç geldi. Merak ettik ve denemek için buradayız. Bence de çok hoş, güzel yani Türkiye’de bir eşi yok bildiğim kadarıyla” şeklinde konuştu.
Son olarak Karkaç, gondol turları hava şartlarının elverdiği şartlarda devam edeceğini belirtti.


Kaynak: İHA