Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyesi Selçuk Semizoğlu, yeni yıla girerken sanayi elektriğine yüzde 16 indirim yapılması sanayicilere moral olduğunu ifade etti.

Semizoğlu yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Yılın son iş gününde sanayi abone grubunda elektriğe yüzde 16 düzeyinde bir indirim kararı  ile sanayicilerimiz için önemli bir destek sağlanmıştır. EPDK Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz’ın ifadesi ile serbest piyasada elektrik tavan fiyatı  4800 TL/MWh’den 4200 TL/MWh’ye düşürüldü. Böylece serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin de yüzde 10 ila yüzde 15 oranında düşmesi bekleniyor.

Sanayicilerin üretim maliyetlerinin en önemli kısmını elektrik giderleri oluşturmakta, bu durum da rekabet gücünü azaltmakla birlikte özellikle son zamlarla birlikte  işletmelerin sürdürülebilirliğini riske sokmaktaydı. Açıklanan indirimle birlikte sanayicilerimizin elektrik giderlerinin azalacak olması bizlere umut vermiş, moral olmuştur. 

Üretimi, sanayiciyi destekleyen ve teşvik eden  bu karar için ; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, emeği geçen bakanlarımıza ve  iş dünyasının sorunlarını her platformda dile getiren, bizlerin sesi olan  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyor , uzun süreli olmasını diliyorum.”