Türkiye’de yetişkin her 3 kişiden 1’inde görülen hipertansiyon; tüm damarlarının duvar yapılarını bozulmasına ve kılcal damarların çatlamasına ve buna bağlı olarak felç, beyin kanaması, kalp krizi gibi birçok rahatsızlığa neden olabiliyor.
 
Özellikle son yıllarda büyük şehirlerde yaşayan kişileri etkisi altına alan bu rahatsızlığın önemli nedenlerinden birkaçının, stres, kötü beslenme ve hareketsiz yaşam olduğunu belirten Medline hekimlerinden Dr. Ferit Şeyhzade, hipertansiyon belirtileri, korunma yolları ve acil durumlarda yapılması gerekenler hakkında bilgilendiriyor.
 
Hipertansiyon aslında kronik (devamlı) bir biçimde kan basıncının yüksek olma durumuna verilen isimdir. Normal tansiyon değeri için büyük tansiyon (Sistolik) 120- 110 mmHg, küçük tansiyon (Diyastolik) 80-70 mmHg olmalıdır. Bunun üzerindeki değerler yüksek tansiyon, altındaki değerler ise düşük tansiyon olarak değerlendirilir. Genç nüfus olarak gösterilen 30 yaş altında dahi yüzde 12 oranında hipertansiyon rahatsızlığının görüldüğünü belirten Dr. Ferit Şeyhzade, hipertansiyon belirtilerinin; baş dönmesi, baş ağrısı, ensede dolgunluk hissi, göğüs ağrısı, kulak çınlaması ve burun kanaması olduğunu söylüyor.
 
Kadınlarda erkeklerden daha sık görülen hipertansiyona birçok etken sebep olur. Bunlardan bazıları, beslenme şekli, obezite, hormonal bozukluklar, çeşitli kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, aktivite yetersizliği ve strestir. Hipertansiyondan korunmak için bazı önlemler almak gerekir. Bunlardan en önemlileri; Egzersiz yapmak. Aşırı kilolardan kurtulmak, diyet. Sigarayı bırakmak. Tuzdan ve tuzlu gıdalardan uzak durmak. Sebze ve meyve yeme alışkanlığını arttırmak. Stresten uzak durmak. Yağlı ve yağda kızartılmış besinler, hamurlu  yemeklerden, hamurlu tatlılardan, et ve etten yapılmış pastırma, sucuk, salam gibi ürünler ile sakatatlardan uzak durmak. Tansiyonu düşüren sebze yemeklerine ağırlık vermek. Katı yağlardan uzak durmak.
 
Tansiyonun aniden çıkması durumunda bazı ani ve sonucu ciddi olabilecek rahatsızlıklar meydana gelir. Tansiyon yükselmesi durumunda ilk yardım olarak yapılması gerekenler hakkında Dr. Şeyhzade aşağıdaki konulara dikkat çekiyor; Böyle durumlarda, hasta yatırılmamalı, sırtına destek konularak yaklaşık 45 derecelik açı  ile oturtulmalı ve sakin bir ortamda dinlendirilmelidir. Hastanın kendi doktoru ile konuşarak önerileri doğrultusunda hareket edilmeli ve tansiyon düşmüyorsa ambulans çağrılmalıdır. Eğer hastada bilinç kaybı gelişirse mutlaka hava yolu açık tutularak ambulans ekibinin olay yerine gelmesi beklenmelidir.
 
Haber Merkezi