Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü vesilesiyle "http://gelecegenefes.com" sitesi üzerinden fidan sahiplenme etkinliği başlattı. Kirişci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, söz konusu site üzerinden fidan sahiplendiğini belirtti. Paylaşımında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ı da kampanyaya katılmaya davet eden Kirişci, "11 Kasım'da 81 ilimizde buluşalım, #TürkiyeYüzyılınaNefes olalım." ifadesini kullandı.

Varank da sosyal medya hesabından etkinliğe katıldığını ve fidan sahiplendiğini belirterek, "Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bakanım, sizin de var mı? 11 Kasım'da 81 ilimizde buluşalım; #TürkiyeYüzyılınaNefes olalım." paylaşımında bulundu. Çavuşoğlu Ticaret Bakanı Mehmet Muş'a, Muş Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a, Ersoy Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Enerji Bakan'ı Fatih Dönmez'e, Dönmez Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a, Kurum İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya, Soylu Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'na, Kasapoğlu ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya fidan dikme davetinde bulundu. Sosyal medyada devam eden kampanyaya yoğun katılım sürüyor. Bazı milletvekilleri de fidan sahiplenme etkinliğine desteklerini sosyal medya paylaşımlarıyla duyurdu.

MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ FAALİYETLERİ
Önceki yıllarda farklı başlıklar altında gerçekleştirilen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nün bu yılki teması,  'Türkiye Yüzyılı'na Nefes' olarak belirlendi.
Bu yıl, 7'den 70'e tüm vatandaşların dikeceği milyonlarca fidan Türkiye Yüzyılı'na nefes olacak. Etkinlikler öncesinde, yazılı-görsel medya kuruluşlarına, sosyal medya ile açık hava reklam mecralarına ilanlar verilerek 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri ve ağaçlandırma faaliyetleri ile ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturulacak. Etkinlikler kapsamında, şu faaliyetlerde bulunulacak: Orman Genel Müdürlüğü aracılığıyla 11 Kasım'da, 81 ilde 1.023 noktada düzenlenecek programlarda on binlerce vatandaşın katılımıyla milyonlarca fidanı toprakla buluşturulacak.

Bu yılki ana programı, Ankara'da Atatürk Orman Çiftliği Millet Ormanı'nda gerçekleştirilecek. Çok yakında kullanıma açılacak olan bu ormanda hiçbir ticari işletme yer almıyor, sadece yürüme ve bisiklet parkurlarından oluşmaktadır. AOÇ Millet Ormanı, Ankaralıların nefes alıp tazeleneceği doğayla baş başa olacağı bir yeşil alan olarak tasarlandı. Bu alanda 100 bin fidan dikilerek dev bir Türkiye Yüzyılı logosu resmedilecek. Ayrıca ülke genelindeki etkinlikler çerçevesinde her ilde de Türkiye Yüzyılı logosunun yer aldığı ağaç desenleri oluşturulacak. Aynı gün yapılacak Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konsey Toplantısı'nda da Milli Ağaçlandırma Günü Semerkant'ta fidan dikerek kutlanacak.

6 MİLYAR FİDAN
Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünün yürüttüğü ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışmaları ile dünya orman varlığı sıralamasında, 2015'te 46. sırada olan Türkiye'yi, 2020 yılında 27. sıraya yükseltildi. Son 20 yılda yaklaşık 5,7 milyon hektar alanda çalışma yapılarak yaklaşık 6 milyar fidanı toprakla buluşturuldu. Aynı zamanda, iklim değişikliğinin etkilerine karşı karbon yutak bölgeleri olan orman alanlarını, son 20 yılda yapılan çalışmalar neticesinde 20,8 milyon hektardan 23.1 milyon hektara çıkarıldı. Yarınlarımıza umut olmak için 2023 yılında 23,4 milyon hektar orman alanına ulaşılması hedefleniyor. Türkiye en çok ağaçlandırma yapan ülkeler arasında Avrupa'da ilk, dünyada dördüncü sırada yer alıyor.