Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Hastanesinde Dünya’da ve ülkemizde sayılı merkezde yapılan bir ameliyat yöntemi daha başarı ile uygulandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi, Tıp Fakültesi, Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim Dalı ekibini oluşturan Dr. Öğr. Üyesi Ali Akar, Doç. Dr. Ümit Ali Malçok ve uzmanlık öğrencileri Dr. Özlem Erişti, Dr. Ömer Serdar Akgül, Dr. Alpay Burak Doğru, Dr. Ecem Engin, Dr. Mehmet Ali Kahraman tarafından başarılı bir beyin ameliyatına daha imza atıldı.

ÇOMÜ Hastanesi internet sitesinden hastanın rızası dahilinde fotoğraflarıyla birlikte paylaşılan ameliyata ilişkim yapılan bilgilendirmede, “Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim Dalında Dünya’da ve ülkemizde sayılı merkezde yapılan bir ameliyat yöntemi daha başarı ile uygulandı. Kafatası kemiğinin büyük çoğunluğunu geçirmiş olduğu bir kazada kaybeden bu hastamızın beyin dokusu yıllardır sadece kafa derisi ile örtülü halde idi. Büyük boyutta kafatası kemiği eksik olan hastalarda beynin yer değiştirmesine bağlı olarak beynin çalışması etkilenmektedir. Hastamızın da vücudunun sol tarafında felç hali ve epilepsi hastalığı mevcuttu. Operasyonla sağ taraf kafatası kemiğinin yaklaşık yarısı kadarı eksik olan hastamızın eksik kemik bölgesinin plastik modeli 3D yazıcı yardımı ile taslak olarak oluşturuldu. Daha sonra üretilen model parça hastanın baş yapısı ile uyumlu olup olmadığı kontrol edildi. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra hastaya uygulanacak olan ve Titanyum alaşımlı olan suni kemik parçanın üretimi gerçekleştirildi. Böylece hastanın kafatasına özel olarak şekillenen ve üretilen suni kemik yapısının yerini alacak olan parçanın tam olarak uyum sağlaması mümkün olmakta. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara METUM tasarım merkezinde hastaya özel üretilen parça kliniğimizde başarılı bir ameliyat ile hastanın kendi kemiğine uygun olarak yerleştirildi” ifadelerine yer verildi.

Dr. Ali Akar, ekip olarak böyle bir çalışmayı gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.
Açıklama yok.

Açıklama yok.

Açıklama yok.