Pandemi sürecinin özellikle 2020 ve 2021 yıllarında yaşanan kapanmalar nedeniyle Bursa esnafını olumsuz etkilediği gibi matbaa ve kırtasiye sektörü ile esnafını da olumsuz etkilediğini ifade eden Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası (BMKO) Başkanı İsmail Akar; “eğitim başta olmak üzere tüm sektörlerin kapanma ile birlikte ciddi ekonomik sorunlar yaşadığının hepimiz bilincindeyiz. Kitap basımından kırtasiye ürünlerine kadar birçok alanda hizmet veren sektörümüz, pandemi sürecinde alınan kapanma kararlarından olumsuz etkilendi. Sektör olarak hükümetten önemli beklentiler içerisindeyiz. İlk beklentimiz, matbaa ve kırtasiye sektöründe KDV ile birlikte vergi oranlarında ciddi indirimdir. Her ne kadar yapılandırma ile bazı sorunlar aşılmış gibi görünüyor olsa da, SGK ve Vergi taksit ödemeleri esnafımız tarafından gerçekleştirilememektedir. Ve yine çoğu esnafımız kiraları ile çalışan ücretlerini ödeyememektedir. Ortalama 6 aylık çek ve senet gibi uzun vadeli evraklar ile iş yapan esnafımızın, 2021 kış aylarında yaşadığı mağduriyeti 2022 yılı itibariyle yaşamaması için tüm Milletvekillerimiz başta olmak üzere Ticaret Bakanlığı’ndan, Sanayi Bakanlığından, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan pozitif adımlar bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde 2022 yılı Mayıs ayında Bursa’da, ‘Matbaa ve Kırtasiye Sektör Çalıştayı’ gerçekleştirilmesi için ilk adımları attık” dedi.
 
BURSA’NIN YENİ MARKASI “BMKO”
Türkiye’nin matbaa ve kırtasiye hususunda önemli bir ekonomiye sahip olduğunu ifade eden Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası (BMKO) Başkanı İsmail Akar; “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli ifade ettiği yerli ve milli ekonomi konusunda sektörümüz kritik öneme sahiptir. Kâğıt üretimini yeniden millileştirmek zorundayız. Kırtasiye ürünlerinin üretimini ve matbaa üretimi için gerekli kâğıt ve benzeri ürünleri Türkiye’de üretmek mümkündür. Bursa, matbaa ve kırtasiye üretiminin yeni markası olmaya aday bir kenttir. Bursa, bin’den fazla sektör temsilcisi ile Türkiye’nin ihracatına da önemli değer katmaktadır. Bizim sektör olarak işimiz gücümüz üretim. Matbaa ve Kırtasiye sektörü, Türkiye’nin olmazsa olmaz sektörüdür. Tüm alanlarda matbaa ve kırtasiye ürünleri kullanılmaktadır. Sektörde ithal yerine yerli ve milli markaların gücünü artırmak için sektör esnafını güçlü tutmak zorundayız. Bu minvalde sektör olarak öncelikli isteğimiz, kamu hizmet alımlarında Bursa matbaa ve kırtasiyecilerinin öncelikli kılınmasınıdır. Bursa’nın yeni markası “BMKO” olmakla, matbaa ve kırtasiye sektörüne kent dinamiklerinin daha fazla destek vermesini bekliyoruz” dedi.
 
Bursa esnafı 2022 yılında güçlenecek
 
Bursa esnafının 2022 yılından umutlu olduğunu ifade eden Bursa Matbaacılar ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası (BMKO) Başkanı İsmail Akar; “Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği BESOB bünyesinde faaliyet gösteren tüm esnaf oda başkanlarımız ile ortak temennimiz, 2022 yılının pandemi sürecinin tüm acılarını ve üzüntülerini sileceği yönündedir. Bursa, esnafı ile birlikte 2022 yılında daha fazla büyüyecek. Bursa esnafı, 2022 yılında güçlenecektir. Bursa halkı her zaman olduğu gibi bu zor koşullarda da esnafının yanında dimdik durmuştur. İnanıyorum ki, Bursa’da esnafımız zor günleri aşacak adımları birlik ve beraberlik içerisinde atacaktır. 2022 yılının sektörümüz başta olmak üzere Bursa’ya, Türkiye’ye ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.