Reklam

Uzmanından afet çantası hazırlama önerileri

Afet ve acil durum çantasının hazır olmasının oluşabilecek doğal afetler karşısında hayat kurtarabileceğini belirten İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Gör. Özlem Karagöl, çantanın içinde mutlaka acil ihtiyaçların ve değerli evrakların saklanması gerektiğini belirterek önerilerde bulundu.

791 0
Uzmanından afet çantası hazırlama önerileri

Yaşanan doğal afetler sonucunda oluşabilecek maddi ve manevi kayıpları en aza indirmenin toplumu bilinçlendirmek ve eğitmekle mümkün olabileceğini belirten Altınbaş Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Gör. Özlem Karagöl, afetlere hazırlıklı olmanın önemini vurguladı. Afet ve acil durum çantasının hazır olmasının hayat kurtarabileceğini ifade eden Karagöl, “Örneğin deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir Afet ve Acil Durum Çantası sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir” dedi.
 
HAZIR VE ULAŞILABİLECEK YERDE OLMALI
 
Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabilecek malzemelerin bulunduğu bir çantanın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olmasının önemli olduğunu belirten Öğr. Gör. Özlem Karagöl, çantanın, sorumlu olunan kişi ya da kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlar için gerekli ihtiyaçları da içermesi gerektiğini vurguladı. Karagöl, “Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok önemlidir. Afet ve acil durum çantası sadece evinizde, iş yerinizde değil okulunuzda, sınıfınızda da olmalıdır” ifadelerini kullandı.
Engelli bireylerin özel ihtiyaçlarını da çantalarına eklemeleri gerektiğine değinen Karagöl, çantanın içinde bulunan yiyecek ve içecekleri düzenli olarak kontrol ederek, bozulmadan nasıl saklaması gerektiğinin öğrenilmesini önerdi.
 
Yiyecek ve içeceğe uzun süre ulaşılamayacağı düşünülerek, mutlaka kolay bozulmayacak gıdalara öncelik verilmesi gerektiğini vurgulayan Özlem Karagöl, örnek bir Acil Durum Çantası listesi hazırladı. Karagöl, “Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı, çabuk bozulmayan gıdalar; konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu gibi yiyecekler çantanızda olabilir” dedi. Karagöl, her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalısı gerektiğini ifade etti.
 
Çantanın içinde önemli belgelerin fotokopilerinin olması gerektiğini de hatırlatan Karagöl, “Nüfus cüzdanı, ehliyet, tapu, sigorta, ruhsat belgeleri, zorunlu deprem poliçesi, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı, evcil hayvanların sağlık karnesi gibi evrakların fotokopileri çantada olmalı” diye konuştu.
 
Karagöl, çantanın içerisinde iç çamaşırı, çorap, yağmurluk ve iklime uygun giysilerin olması gerektiğini söyledi. Çantanın içinde hijyen malzemelerinin de olması gerektiğine dikkat çeken Karagöl, “Çantada,  sabun ve dezenfektanlar, diş fırçası ve macunu, ıslak mendil, tuvalet kâğıdı ve hijyenik ped de bulunmalı” dedi. Karagöl, çantada bulunması gereken diğer malzemeleri de şöyle sıraladı: “İlk yardım çantası, Uyku tulumu veya battaniye, Çakı, düdük, küçük makas, kâğıt, kalem, pilli radyo, el feneri ve yedek piller.” 


Kaynak: DHA

Etiketler; #özlem karagül
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.