Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısından sonra koronavirüs tedbirlerine ilişkin alınan yeni tedbir, önlem ve kısıtlamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kabine toplantısının ilk ve en önemli konusunun koronavrüs salgınındaki gelişmeler olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın her yerinde hiç görülmedik bir tırmanışa geçen salgının maalesef ülkemizde de etkili olmaya devam ettiğini vurguladı.

Vaka sayılarının 30 bine dayanması nedeniyle herkesin daha dikkatli davranmasını gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan çarelerden başka bir şey bulunmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarında şu ifadeler yer verdi;
Kabine toplantımızda ilave tedbirleri istişare ettik. Yaptığımız kapsamlı istişareler sonunda hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama hafta sonları Cuma akamı 21:00’den, Pazartesi sabahı saat 05:00’e kadar kesintisiz devam edecektir. Yan, Cumartesi Pazar artık evlerimizdeyiz.
Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır. Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışındadır. Restoranlar, paket servi haricinde hizmet veremeyecektir. Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacaktır. Umumi Hıfzıssıhha Kurulları illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla gereken tedbirleri alacaktır. 
Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir. Milletimizden salgının evlerde bulaşma oranının arttığını göz önünde bulundurarak tehdit geçene kadar misafir kabulüne ara vermelerini özellikle rica ediyorum. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır. Cenaze namazları yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da yine bu sayıyı geçemeyecektir. Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir. Umumi Hıfzıssıhha Kurulları, her alışveriş merkezi ve semt pazarı için aynı anda kabul edebilecekleri müşteri sayısını tek tek belirleyecektir. Ayrıca alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir. Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı yine Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararıyla sınırlanabilecektir. Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının belirleyeceği zorunlu hizmetler dışındaki kamu kuruluşlarının mesai saatleri 10:00 ile 16:00 arası olarak uygulanabilecektir. 
50 kişiden fazla çalışanı olan işyerlerinde, işyeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya belirlenen bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecektir. Bu hususlarla ilgili detaylar İçişleri Bakanlığımızın yayınlayacağı genelgede yer alacak ve Salı akşamından itibaren uygulanmaya başlanacaktır. Bu tür tedbirlerin salığının artışının önüne geçtiği bilimsel tespitten hareketle aldığımız kararların hayırlara vesile olmasını diliyorum.”


Kaynak: Haber Merkezi