Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesine ateş ve boğaz ağrısı şikayeti ile başvuran 35 haftalık gebe kadın, COVID testi pozitif çıkınca Enfeksiyon Hastalıkları servisine yatırıldı. Sezeryen ile doğumu gerçekleştirilirken, bebeğin tetkik sonuçlarında Covid saptanmadı.

 17 Nisan tarihinde servise yatırılan 31 yaşındaki anne adayı ile ilgili bilgi veren ÇOMÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Beyazıt; “Gebemiz servise yatışından sonra Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği doktorları tarafından belli aralıklarla yakından takip edildi.  COVID-19 açısından herhangi bir sıkıntı yaşamayan, ateş ve eşlik eden şikayetleri kaybolan hastamız Kadın Hastalıkları ve Doğum servisine nakledildi. Hastamızın gebeliğinin 37. haftasında sezaryen ile doğumu gerçekleştirildi.  Sağlıklı bir erkek çocuğu dünyaya getiren hastamız birkaç gün daha serviste takip edildi” dedi.

“BEBEKTE COVİD SAPTANMADI”
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hakan Aylanç ise annesinin Covid-19 testi pozitif olan yeni doğan bebekle ilgili açıklamasında; “Covid pozitif anneden 37 haftalık olarak doğan bebeğimiz Yenidoğan Bakım Ünitemize alınarak Covid hastalığı şüphesi ve ek sorunları olan bebeğimizin tetkik ve tedavisine başlanmıştır. Yatışından sonraki takiplerinde bebeğin tetkik sonuçlarında Covid saptanmadı. Tedavileri devam eden bebeğimiz annesinin de tedavisinin tamamlanması üzerine izolasyon önlemleri ile güncel literatür bilgileri ışığında anneli bakıma alınması uygun görülmüştür” ifadelerini kullandı.
 


Kaynak: Haber Merkezi