Mardin’de düzenlenen törenin ardından uçakla Amasya'nın Merzifon ilçesine, buradan da helikopterle Çorum’a getirilen şehit Jandarma Uzman Çavuş Şükrü Öngün’ün cenazesi son kez baba ocağına getirildi. Bugün baba ocağında helallik alınan şehidin cenazesi, Veysel Karani Camii’ne götürüldü. Helallik alınması sırasında şehidin eşinin feryatları yürekleri dağladı. Sürekli gözyaşı döken şehidin eşi Astsubay Çavuş Yasemin Öngü, “Ah bi tanem. Bebeğim. Kuzum benim. Gözleri açık gitmiş. Ben nasıl dayanacağım. Hiç yüzümüz gülmedi. Gözleri açık gitmiş kuzumun. Ben yandım. Allah’ım sende onları yak Yarabbi. Gözleri açık gitmiş kuzumun. Şükrü geldi mi, onu yalnız bırakmayın anne. Ben onu çok özlemiştim. Beni yaktın Şükrü. Allah’ım yardım et” diyerek gözyaşı döktü. Silah arkadaşları tarafından güçlükle teselli edilen acılı eş, şehidin fotoğrafını elinden bir an olsun bırakmadı.

“YOKLUKLARLA BÜYÜTTÜĞÜM YAVRUMA DOYAMADIM”

Anne Zahi Öngü ise, evladını yokluklarla büyüttüğünü belirterek, “Yavrum. Gelmedin yavrum. Sabah ulaşamadım. Ben arandım sen geri dönerdin. Bu kez aramadın. Kötü bir şaka yapıyor sandım. Kurban olurum sana yavrum. Aslanım. Aslanım. Ben yavruma doyamadım. Onun başını okşayıp seviyordum ben. Dizlerime yatırıyordum yavrumu. Şimdi buldum onu kaybettim. Onu Allah'a emanet ettim. Allah daha çok seviyormuş seni yavrum. Yavrum gitti” diyerek feryat etti.

“BABA SEN HİÇ AĞLAMAZDIN, NEDEN AĞLIYORSUN”

Şehidin kız kardeşi Meral ise, evlerinin önünde babasının boynuna sarılarak, “Babam, babam niye ağlıyorsun. Sen hiç ağlamazdın babam. Ne yaptılar sana babam. Sen hiç ağlamazdım babam. Babam niye ağlıyorsun babam” diye ağladı.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Şükrü Öngün için Veysel Karani Camii'nde düzenlenen cenaze törenine TBMM İdare Amiri ve CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Ceylan, Tokat Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Adnan Arslan, Vali Vekili Adem Saçan, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üst düzey askeri ve polis yetkilileri ile binlerce vatandaş katıldı. Cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından şehidin cenazesi, Hacı Bektaşi Veli Eğitim ve Kültür Vakfı’nın bulunduğu külliyeye götürüldü. Burada düzenlenen ikinci törenin ve helallik alınmasının ardından şehit Öngün, Çorum Şehitliği’nde toprağa verildi.


Kaynak: İHA