Bölgede sivil bir yönetim oluşması için örgütler arasında görüşmeler devam ederken, İdlip'e insani yardımlar da gönderilemiyor.
Daha önce Ahrar'uş Şam  gurubunun kontrolünde bulunan Suriye’nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı’nda geçen hafta Heyet Tahrir El Şam ile yaşanan çatışmalar,  cuma günü anlaşma ile sonuçlandı. 2 grup arasında varılan anlaşmanın ardından gümrüğü uzun süre kontrolünde bulunduran Ahrar'uş Şam bölgeden çekilerek Hama kırsalına gitti. İdlib ve kırsalında bazı yerleşim alanları Heyet Tahrir El Şam’ın kontrolünde kaldı. Bu grup tam olarak Bab-Al Hava’da bulunmasa da kırsalında yer alıp çevresinde hakimiyet sağladı. Bu örgütün 1 yıl önce El Kaide'nin El Nusra Cephesi'nden ayrılan bir grup olması nedeniyle, Türkiye de buradaki gelişmeleri yakından izlemeye başladı. 
SİVİL YÖNETİM OLUŞACAK
Suriye yerel kaynaklarından gelen bilgilere göre, Baba-Al Hava Sınır Kapısı’nda görev yapmak üzere  guruplar ve örgütlerle ilgisi olmayan bir sivil yönetimin oluşması için  bölgede çalışmalar devam ediyor. Bab-Al Hava’nın işler hale gelmesi ve Suriyelilerin geliş gidişleri ile insani yardım malzemesi taşıyan TIR’ların çıkışlarının sağlanmasının, yeni oluşacak yönetimle gerçekleşebileceği belirtiliyor.
CİLVEGÖZÜ İKİNCİ EMRE KADAR KAPALI
Geçtiğimiz 20-21 Temmuz'da Cilvegözü ile Bab-Al Hava Sınır Kapısı arasındaki tampon bölgede  inşaat ve asfaltlama çalışması nedeniyle Hatay Valiliği’nce tüm giriş ve çıkışlara kapatılan Cilvegözü’nden, bu kez Suriye tarafında yaşanan sıkıntı nedeniyle,  ikinci bir emre kadar  giriş ve çıkışlar yapılmıyor. 
GÜNDE, ORTALAMA 300 TIR GİDİYORDU
Cilvegözü’nden Suriye tarafına günde ortalama 300 TIR çıkış yapıyordu. Bab-Al Hava’daki hakimiyetin el değiştirmesi ile cumartesi gününden bu  yana da yolcu ve TIR çıkışları yapılamıyor. Bunun yanında Ramazan Bayramı’nda ülkesine giden Suriyelilerden tekrar dönmek isteyenler de Türkiye’ye gelmek için bekliyor.
ÇATIŞMALARDA 8 YARALI HATAY’A GETİRİLMİŞTİ
Bu arada, Bab-Al Hava’yı kontrolünde bulunduran Ahrar'uş Şam  ile bölgeyi almak isteyen  Heyet Tahrir El Şam’ın çatışmalarında 8 yaralı Hatay’a getirilerek tedavi altına alınmıştı. Yaşanan çatışmalarda 15’i sivil 192 kişi ölmüştü.
GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR 


Kaynak: DHA