Şubat ayında resmi gazetede yayınlanan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), tarafından hazırlanan kanun üzerine ticari kullanılan drone’ler artık sigorta kapsamına alınacak. Yeni düzenleme sonrası sigorta şirketleri ise droneleri sigortalamaya başladı. . Sivil havacılık kanununa uygun profesyonel olarak kullanılan ticari amaçlı Dronelar ve sertifikalı kullanıcılar sigorta kapsamına giriyor. Kişisel kullanım ve hobi amaçlı kullanılan ve sivil havacılık kanunlarına uygun olmayan Dronelar ise sigorta yaptırılmıyor. Droneların sigortalanma işlemi uçakların sigortalanmasıyla aynı şekilde yapılıyor. Drone’lar iki çeşit sigorta teminatı yapılabiliyor. İlk sigorta çeşidinde hem drone’nin gövdesinin sigortası hem de 3.şahıslara zarar vermesi durumunda maddi ve manevi oluşabilecek hasarların karşılanması, ikinci sigorta şeklinde sadece drone’nin 3.şahıslara zarar vermesi durumunda maddi ve manevi oluşabilecek hasarların karşılanması kapsam içinde bulunuyor. 

Drone’lerin gövde sigortası, gps sinyalinin kaybolup gözden uzaklaşmasından çarpma ve düşmeye kadar birçok riski kapsıyor Drone’lerin gövde sigortasında son uçuş bilgileri inceleme altına alınarak sigorta zararı karşılayabiliyor. Toplama olarak ayrı ayrı parçalar ile bir araya getirilip oluşturulan drone’ler sigortadan yararlanamıyor. 

“DRONE’LAR UÇAKLARIN SİGORTALANDIĞI GİBİ SİGORTALANMAKTADIR” 

Dünya genelinde kullanılan insansız hava araçlarının profesyonel olarak ticari anlamda kullanılmaya başlandığını ifade eden bir sigorta şirketi genel müdürü Merih Zengin, " Drone düşmesi ve 3.sahıslara zarar vermesi gibi çevreye verilen rahatsızlıklardan dolayı sigortalama ihtiyacı doğdu. Ticari amaçlı drone kullanan herkes başvuruda bulunabilir. Bireysel hobi amaçlı kullanımlar için sigorta hizmetimiz başlamadı. Drone’lar uçakların sigortalandığı gibi sigortalanmaktadır. Hem gövdeleri hem de sorumluluk sigortaları aynı işlem olarak görünmektedir. Nasıl karayollarında kullandığımız araçlar trafik sigortası olmadan kullanılamıyorsa, artık drone'lar da resmi olarak kayıt altına alındığı için şubat 2016 tarihinden itibaren yaptırmak zorunluluğu gelmiştir” dedi.


Kaynak: İHA