Çağ kapatıp, yeni bir çağ başlatan İstanbul’un Fethi’nin 563’üncü yılı bu yıl da büyük bir törenle Yenikapı’da kutlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katılacağı görkemli kutlama 29 Mayıs Pazar günü Yenikapı’da yapılacak. Yenikapı Sahili’ndeki dev miting alanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında; Fethin 563. yılı dolayısıyla 563 kişilik hazırlanan Mehteran Birliği Konseri, Türk Hava Kuvvetleri Türk Yıldızları Gösterisi, Özel Fetih Kutlaması ve Havai Fişek Gösterisi İstanbullularla ve canlı yayınlarla tüm dünya ile buluşacak.

Fethin 563’üncü yılı kutlamaları çerçevesinde Yenikapı sahiline dünyanın en büyük 3D Mapping sahnesi kuruldu. Bu sahne için tasarlanan özel gösteride; gerçek çekim, 3D animasyon, gerçek boyutlu gemi modelleri, büyük boyutlu dönem toplarının modelleri ve tiyatral gösteri entegrasyonu ile muhteşem fetih yeniden canlandırılacak. Dönemin kıyafetleri, kullanılan araç gereçler, silahlar ve zırhlar titiz bir çalışmayla yeniden üretildi ve bu muhteşem kutlama için bir araya getirildi. Fetih öncesi hazırlıklar ve İstanbul’un fethi günümüzün en ileri teknikleri ve bu gerçekçi sahne malzemeleriyle 29 Mayıs günü Yenikapı’da hayat bulacak.

4 BİN 500 METREKARELİK DEV SAHNE KURULACAK

Yurt içinden ve yurt dışından konusunun uzmanı 520 kişi bu büyük gösteri için bir araya geldi, teknolojinin son imkanlarını da kullanarak 3D mapping, lazer, pyroteknik, ışık, ses ve müziğin birlikte kullanıldığı görkemli bir fetih gösterisi hazırlandı.

Yaklaşık 4 bin 500 metrekarelik bir sahnede; dünya tarihini değiştiren, bir çağ kapatıp başka bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han ile askerleri İstanbul’u yeniden fethedecek. Bu görkemli gösteri tören alanındaki İstanbullular ile televizyonları başındaki milyonlar bu muhteşem ana gözleriyle tanık olacaklar.
İstanbul’un fethinin 563’üncü yılı törenlerine özel oluşturulan 563 kişilik TSK Mehteran Bölüğü, marşları, sesleri ve heybetli görünüşleriyle İstanbul’un fethini yeniden yaşatacak. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Türk Yıldızları da görkemli kutlamaya gösteri uçuşlarıyla eşlik edecek.

KUTLAMALAR KAPSAMINDA BİN 200 KİŞİLİK EKİP ÇALIŞACAK

Kutlamalar kapsamında; bir milyon seyirci için hazırlık yapıldı. Hazırlıklar için yaklaşık bin 200 kişilik bir ekip çalışıyor. Seyircilerin girişi 150 kapıdan yapılacak. Etkinlik alanında; 2 adet büyük çadır hastane, 10 adet sağlık noktası, 70 adet ambulans, 600 adet sağlık personeli, 6 adet mescit, 6 ayrı noktada bol kabinli mobil tuvalet ve şadırvan, 20 adet su dağıtım noktası, gösterinin izlenebilmesi için 9 adet dev ekran bulunacak.

SAHNEDE 540 METREKARELİK BİR LED EKRAN OLACAK

180 m x 28 m’lik İstanbul Surları formunda Dünyanın en büyük 3D mapping sahne yapıldı. (Yaklaşık 4500 m2) Sahnede 540 metrekarelik bir led ekran olacak. Sahnede Sis, Alev ve Pyroteknik malzemesi yer alacak. Sahnede hidrolik platformlarla hareket eden 3 Boyutlu Toplar bulunacak. 500 kişilik bir oyuncu kadrosu, 3D mapping e paralel olarak sahnede Fethi canlandıracaklar. Gerçek boyutlarda bir Osmanlı kadırgası 3D mapping gösteriye entegre olarak Leventler tarafından sahnede çekilecek.

18 kamera ile canlı yayının yapılacağı fetih kutlamalarında; canlı yayında işaret dili ile birlikte İngilizce, İspanyolca, Arapça, Fransızca ve Rusça canlı yayın yapılacak. Tören, 8 profesyonel fotoğrafçı ile fotoğraflanacak. Protokol bölümünde muhtemel yabancı misafirler için simultane sistem kurulacak.

PROGRAM DÖRT AŞAMADA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Program 4 bölümden oluşacak. 1’inci bölümde şiir dinletileri ve mehteran konseri olacak. Mehteran konserini Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği Mehteran Grubu yapacak. Cumhurbaşkanlığı Muhafız alayı konser verecek. 2’nci bölümde Türk Yıldızları gösterisi; 3’üncü bölümde protokol konuşmaları yapılacak. 4’üncü bölümde, ‘Özel Fetih Gösterisi’ gerçekleşecek. Hemen ardından havai fişek gösterisi ile final yapılacak.


Kaynak: İHA