Erken emeklilikte 2160 formülü

Emeklilik hayali kuran anneler için büyük bir fırsat var. Eğer sigortadan sonra doğum yapmışlarsa 2160 gün formülüyle 6 yıl erken emekli olabilirler.

528 0
Erken emeklilikte 2160 formülü

Türkiye'de milyonlarca çalışan emeklilik hayali kuruyor. Bir kısmı primlerini doldurmayı beklerken bir kısmı da yaş şartı için zamanın geçmesini istiyor.
Türkiye'de emekli olabilmek için yaş, yıl ve prim şartlarının üçünün aynı anda tamamlanması gerekiyor.
Bunun için de çeşitli yollarla prim ödemek, erkekler için sigortadan sonra 25 yıl kadınlar için 20 yıl beklemek, yine işe ilk girilen tarihe göre belli bir yaşı doldurmak gerekiyor.
Bu noktada 9 Eylül 1999 öncesi işe girenler daha avantajlı. Sonrasında işe girenler için hem prim günü arttı hem de yaş şartı yükseldi.
ANNELE RE MÜJDE
Emekliliği öne çekmenin de yolları var. Borçlanma bunlardan birisi.Erkekler askerlik borçlanması yaparken kadınlar da doğum borçlanmasıyla erken emekli olabiliyor.
Son yapılan düzenlemeyle kadınların borçlanabilecekleri çocuk sayısı 2'den 3'e çıkartıldı. Bu sayede kadınlar her çocuk için 2 yıl olmak üzere 6 yıl kazanıyor. Bu da toplamda 2160 gün prim anlamına geliyor.
Üstelik bu haktan sadece SSK'lılar değil memur ve Bağ-Kur'lu anneler de yararlanabiliyor. Burada ilk şart çocukların sigortalı olduktan sonra doğmuş olması.
Daha sonra çocuğun yaşaması gerekiyor.Bir diğer şartta borçlanılacak dönemde çalışmıyor olmak isteniyor.Bu borçlanma annelerin 6 yıl erken emekli olmasını sağlıyor.
6 YIL KAZANDIRIYOR
Bir örnekle anlatalım: Zeynep hanım 20.05.1991 yılında sigortalı oldu. Zeynep hanım 1970 doğumlu. Sigortadan sonra 3 çocuk dünyaya getirdi. Bu yüzden de fazla çalışma imkanı bulamadı ve ancak 3.300 gün prim ödeyebildi. Zeynep hanım için emeklilik şartları 20 yıl 47 yaş ve 5450 gün. Yılı ve yaş dolmasına rağmen primi eksik olan Zeynep hanım emekli olamıyor. Primini tamamlaması için 6 yıl yani 2150 gün daha çalışması gerekiyor. Bu durumda emekli olacağı tarih 2023 olacak. Oysa Zeynep hanım doğum borçlanması yaparak bu 2.150 günü öderse hemen emekli olabilir ve 6 yıl çalışmak zorunda kalmaz.
SİGORTA ÖNCESİ DOĞUMLAR
Bu noktada birçok annenin itirazlarını duyar gibiyim, bana da yüzlerce mesaj geliyor
Anneler önce çocuk yetiştirip sonra kariyer yaptıklarını belirterek sigorta öncesi yaptıkları doğumlarla ilgili de borçlanma talebinde bulunuyorlar.
Bu gerçekleşirse birçok annemiz de haktan yararlanıp emekli olabilecek. Çalışma Bakanlığı yetkilileri sanırız bu talepleri değerlendirecektir.

 


Kaynak: İHA

Etiketler; #emeklilik
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.