Emekliler için promosyonda artık sona gelindi. Mart ayı ile birlikte emekliler sözleşme imzalayan 17 bankadan istedikleri birini veya PTT'yi seçerek promosyon anlaşması yapabilecek. Daha önce iki fatura talimatı ve kredili bir ürün şartı öne süren bankalar için bunlar geçerliliğini yitirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bankalarla görüşüp şartları ortadan kaldırdıklarını açıkladı. Buna göre emekliler seçtikleri bankaya giderek, "3 yıl süreyle maaşımı sizden alacağım" imzasını atacak ve ücretlerine karşılık gelen promosyonu hemen alacak. Promosyon tek seferde ve nakit olarak ödenecek. Bunun dışında fatura talimatı ya da kredili mevduat hesabı, kredi kartı gibi ürünleri almak zorunda kalmayacak. İsteyen emekliler için bu yol açık. Bu ürünleri kullanmak isterse emekli bunu kabul edebilecek, banka zorlayamayacak.
RAKAM YÜKSELEBİLİR
Öte yandan Akşam'dan Okan Güray Bülbül'ün haberine göre talimat sonrası iki farklı promosyon söz konusu olabilir. Bankalar emeklilere hiçbir ek belge veya şart olmadan emekli aylığı 1.000 TL’nin altında olanlara 300 TL, 1.000 ila 2.000 TL arasında olanlara 375, 2.000 TL ve üzerinde olanlara ise 450 TL promosyon öderler. İkinci bir alternatif olarak otomatik ödeme talimatı, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı açtırmak isteyen emeklilere bu ek şartlara karşılık daha yüksek promosyon ödemesi yapılabilir.

EVRAKI İNCELEYİN
Bu noktada bankadan yapacağınız sözleşme önem kazanıyor. Sözleşmede bu tür ürünleri kullanacağınıza dair ibareler olup olmadığına mutlaka bakın. Okumadan hiçbir belgeyi imzalamayın. Bankadaki görevliye bu şartların olup olmadığını sorun. Eğer bu şartlar varsa o bankadan promosyon almayıp başka bankayı ya da PTT'yi tercih edin. Size zorla bu şartları uygulamaya kalkan bankaları da hem BDDK'ya hem de ALO 170 numaralı çağrı hattına şikayet edin.

EMEKLİLER GÜN SAYIYOR
Promosyon görüşmeleri bittikten sonra milyonlarca emekli işlemlerin başlamasını beklemeye başladı. Bu arada bazı bankalar emeklileri arayarak şubelere davet ediyor. Bazı bankalar ise protokol imzalamasına rağmen hiçbir girişimde bulunmayıp emeklilerin kendilerine gelmesini bekliyor. Bu yüzden bankaların vaatlerini öğrenip en doğru seçimi yapmak ise emekliye düşüyor.

KİM NE KADAR ALACAK?
Maaşı bin lira ve altında olanlar 300 lira Maaşı bin lira ile 2000 lira arasında olanlar 375 lira Maaşı 2 bin liranın üstünde olanlar 450 lira.
akşam


Kaynak: Haber Merkezi