Dünya Sağlık Örgütünün tanımına göre obezite; sağlığı bozacak ölçüde aşırı yağlanmadır.  Yanlış beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, hormonal hastalıklar, genetik gibi birçok nedeni olan multifaktörel bir hastalıktır. 
 
Obezite diyabet (şeker hastalığı), kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, hiperlipidemi (kan yağlarının yükselmesi), uyku apnesi gibi birçok sağlık sorununa neden olur. Obezite tanısı konulurken kişinin beden kitle indeksinin (BKİ) ölçülmesi gerekir. Bu ölçüm kişinin kilosunun boyuna oranıdır. BKİ herkes tarafından bu formül ile hesaplanabilir;
 
BKİ = Ağırlık(kilogram)/ Boy² (metre²) 
 
Çıkan sonuçlara göre zayıf, normal ağırlıkta, hafif kilolu veya obez olarak tanımlanırsınız. 
 
<18.5 zayıf
 
18.5-24.9 arası ise normal
 
25-29.9 arası ise hafif kilolu
 
>30 ise obez
 
>40 ise morbid obez
 
BKİ tek başına yeterli olmayabilir. Kişilerin yağ oranları ve kas kütleleri de mutlaka değerlendirilmelidir. Yaş ve cinsiyete göre ideal yağ oranı değişir.
 
SAĞLIKSIZ DİYETLER METABOLİZMAYI YAVAŞLATIR
Diyetisyen Selin İnal,  obeziteden korunmak için en önemli kuralın harcanan enerjinin alınan enerjiden fazla olması ya da eşit olması gerektiğini vurguladı. Düşük kalorili beslenmek yerine harcadığınız enerjiyi arttırmaya çalışın diyen İnal, "Egzersiz yapın, yürüyüş yapın günde en az 10.000 adım atın. Unutmayın sürekli düşük kalorili diyet yapıp bırakmak metabolizmayı yavaşlatır. " dedi.
 
POPÜLER DİYETLER OBEZİTEYE NEDEN OLUYOR
 
Kısa vadede hızlı kilo vermeyi vaat eden sanal ortamda bulunan beslenme programları kas ve su kaybına neden olmaktadır. Oysa sağlıklı beslenme yağ kaybını sağlayıp kas kütlesini arttırmaya yöneliktir. Sağlıklı beslenmek demek kalori hesabı yapmak değildir. Yeterli ve dengeli beslenme listeleri ancak kişiye özel olarak planlanmış, enerjisi ve enerji kaynakları diyetisyen tarafından hesaplanmış bunlara göre besin ögeleri seçilmiş listelerdir. 
 
Eğer sizin de BKİ niz 25'in üzerinde ise siz de risk altındasınız demektir. Yakın zamanda bir diyetisyene gitmenizde fayda var.


Kaynak: Haber Merkezi