Depremde 18 kişi hayatını kaybetti!

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem hakkında yaptığı açıklamada, şuana kadar 18 vatandaşın hayatını kaybettiği, 782 kişinin de yaralandığını bildirdi.

738 0
Depremde 18 kişi hayatını kaybetti!

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem hakkında yaptığı açıklamada, şuana kadar 18 vatandaşın hayatını kaybettiği, 782 kişinin de yaralandığını bildirdi.
Elazığ’ın Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 10 adet deprem meydana oluştuğunu ve toplam artçı deprem sayısı 147 olduğunu açıkladı.
AFAD’tan 25 Ocak 2020 saat 04.00 itibarıyla yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;
Elazığ ili, Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 10 adet deprem meydana gelmiş olup, toplam artçı deprem sayısı 147’dir.

İL HAYATINI KAYBEDEN
VATANDAŞ SAYISI
HASTANEYE BAŞVURAN VATANDAŞ SAYISI
Elazığ 13 433
Malatya 4 222
Diyarbakır 1 31
Adıyaman - 19
Batman - 6
Kahramanmaraş - 37
Şanlıurfa - 34
TOPLAM 18 782


Elazığ İl AFAD ekipleri şehir merkezinde yıkılan binalara müdahale etmektedir. Elazığ merkez ile Maden ve Sivrice’de yıkılan binalar olduğu bilgisi alınmıştır. Elazığ ve çevre illerde arama tarama çalışmaları devam etmektedir. Elazığ’da tüm yurtlarda kalanlar spor salonlarına alınmaktadır.
Elazığ havaalanı çalışır durumdadır. Haberleşme şebekesinde kesinti meydana gelmiştir. Elektrik ve doğalgaz hatlarında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Bölgeye giden trenler en yakın istasyonlara çektirilmiştir.
Deprem sonrasında tüm iller ve birlikler teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm afet ve acil durum yönetimi merkezleri (AADYM) aktif hale geçirilmiştir.
2 AFAD Başkanlık personeli, 14 Ankara AFAD İl Müdürlüğü personeli, 5 UMKE ve 18 itfaiye personeli Etimesgut Havaalanı’ndan Genelkurmay Başkanlığı’na ait uçak ile Elazığ’a hareket etmiştir. 1 AFAD Başkanlık personeli, 21 İstanbul AFAD personeli, 1 DHMİ personeli, 10 Sakarya AFAD personeli, 7 Bursa AFAD personeli, 2 İHH personeli ile 2 kurtarma aracı ekipmanları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Elazığ’a hareket etmiştir.
39 AFAD il müdürlüğü başta olmak üzere, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli illerin UMKE ve itfaiye ekiplerinden toplam 1.076 arama kurtarma personeli ve 210 araç bölgeye sevk edilmiştir. Çalışmalara destek amacıyla 15 arama kurtarma köpeği bölgeye gönderilmiştir. İhtiyaç durumunda kullanılacak iş makinaları AFAD koordinasyonunda görevlendirilmektedir. Bölgede AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir iş makinası çalışmayacaktır.

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI
ELAZIĞ SİVRİCE DEPREMİ TAKVİYE KUVVET DURUMU
İL BİRLİK GİDECEĞİ YER
TUNCELİ 1'nci JÖH Tb. K.lığı
(121 personel)
Elazığ-Sivrice
2'nci JÖH Tb. K.lığı
(116 personel)
DİYARBAKIR Ergani J.Komd.Tb.K.lığı
Ergani Asyş.J.Komd.Bl.K.ğı
(99 personel)
Elazığ-Maden İlçesi Gezin Beldesi
ELAZIĞ Kovancılar JÖH.Tb.K.lığı
(143 personel)
Elazığ-Sivrice Açık Cezaevi- Gözeli İlçesi
BİNGÖL J.Komd.Tb.K.lığı
(192 personel)
Elazığ-Maden İlçesigezin Beldesi
ANKARA JÖAK A/K BİRLİĞİ
(58 personel, 5 A/K köpeği)
Elazığ
ELAZIĞ (1) JİHA Elazığ
(1) ANKA-S Elazığ
MALATYA (1) JİKU Elazığ
DİYARBAKIR Hava Grup K.lığı (5) Skorsy Helikopter İhtiyat
TUNCELİ Bölge K.lığı (2) S-70 Helikopter İhtiyat
Elazığ-Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem bölgesinde Arama/Kurtarma çalışmalarına katılmak amacıyla görevlendirilen birliklerin tamamı, (613 Jandarma Personeli) saat 02.25 itibariyle görev bölgelerine ulaşarak, Arama Kurtarma çalışmalarına başlamışlardır.


Acil ihtiyaçlar nedeniyle Barınma, Beslenme, Enerji, Haberleşme, Hasar Tespit ve Psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda 129 personel ve 45 araç bölgeye yönlendirilmiştir.
Türk Kızılayı bölgeye 163 personel, 19 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 14.875 battaniye, 5.109 yatak, 1.518 ısıtıcı ve 2.500 çadır sevk etmiştir.
AFAD Adana, Adıyaman, Aksaray, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Samsun, Sivas ve Şanlıurfa lojistik depolarından bölgeye, 122 tır ile 4.709 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 10.500 yatak ve 15.480 battaniye sevk edilmiştir.
Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir.
DEPREMİN ŞİDDETİ

Deprem Ön Hasar Tahmin Sistemi (AFAD-RED) kullanılarak üretilen şiddet haritasına göre depremin merkez üssüne en yakın, Türkiye sınırları içerisindeki, yerleşim yerinde depremin şiddeti MMI IX olarak hesaplanmıştır. Sismik şiddet ve ön hasar kestirimleri, ampirik bağıntılar kullanılarak otomatik olarak hesaplanmıştır ve saha gözlemlerine dayanmamaktadır.
VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE!
Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir doğalgaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır.
Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.
Gelişmeler ve bölgedeki deprem aktivitesi, İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından 7/24 takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.